O warsztatach… w latach

Pierwsze warsztaty dla kobiet doświadczających kłopotów z płodnością rozpoczęły się 25 marca 2009 roku. Od tamtej pory odbyło się blisko trzydzieści edycji, a ukończyło je blisko ponad sto pięćdziesiąt kobiet.

Początkowo organizowane były pod dachem Fundacji Sto Pociech, potem w kilku zaprzyjaźnionych centrach pomocy psychologicznej. Obecnie zajęcia odbywają się w Dominikańskiej Akademii Rodzinnej na Służewie. Pierwsze edycje prowadzone były przez parę specjalistek, doradcę psychologicznego Agnieszkę Doboszyńską oraz psycholog Justynę Kuczmierowską, obie będące jednocześnie doradcami ds. niepłodności. Później warsztaty prowadzone były zamiennie przez jedną z nich. Potem prowadziła je sama Agnieszka. Obecnie zostały przekształcone w Grupę Wsparcia „Daj początek nowemu życiu!”.

Mimo, iż tytuły przez lata ulegały modyfikacjom, to jednak tym co wszystkie edycje łączy jest fakt, iż zawsze są propozycją poradzenia sobie z Wielkim Chceniem, składają się z kilku trzygodzinnych spotkań raz w tygodniu, panuje na nich ciepła, pełna serdeczności, kobieca atmosfera, są okraszone nastrojową świeczką, ciepłą herbatą, zdrową pastą do pieczywa (ryżowego dla tych z nietolerancją glutenu) albo domowym ciastem marchwiakiem :) W grupie uczestniczy od czterech do ośmiu kobiet, dla których niezmiennie obowiązuje zasada „w zgodzie ze sobą”, a więc na spotkaniach nic na siłę. Dla większości warsztatowiczek spotkanie osób znajdujących się w podobnie trudnej sytuacji czekania na dziecko, jest ogromną wartością samą w sobie.

Każde ze spotkań choć ma swój temat przewodni, jest „szyte na miarę”, uwzględnia potrzeby konkretnej grupy kobiet. Dostosowywane jest tempo, ćwiczenia, mini wykłady. Cały cykl ma jednak na celu poruszyć kluczowe dla płodności tematy, jakimi są między innymi emocje/uczucia, kobiecość, kondycja związku, rola relacji rodzinnych, przeszłości, teraźniejszości czy priorytetów życiowych, znaczenie stresu dla płodności czy chociażby sensu doświadczanych trudności, bo ku zaskoczeniu wielu, ten ostatni udaje się częściej znaleźć niż by się można było spodziewać… Każda edycja spotkań nie ma być receptą na wszystkie przykre doświadczenia nieobce sytuacji niepłodności, ale ma stanowić wsparcie, wzmocnienie w stawianiu czoła długiemu oczekiwaniu na dziecko oraz być próbą odszukania obszarów życia każdej z uczestniczek, w których wprowadzenie jakiejś zmiany, mogło by sprzyjać podniesieniu płodności, zgodnie z zasadą, iż zmiana rodzi zmianę!

Kontakt

Więcej informacji oraz zapisy na grupę wsparcia, warsztaty i konsultacje indywidualne:

e-mail: info@wielkiechcenie.pl

tel. + 48 501 532 680

LUB

Agnieszka Doboszyńska - adoboszynska@o2.pl